بهترین مقالات بازاریابی

پاورپوینت”مشاوره دربازاریابی وفروش رمزموفقیت مدیران عصر دیجیتال”

Rate this post

پاورپوینت”مشاوره دربازاریابی وفروش رمزموفقیت مدیران عصر دیجیتال”

پاورپوینت”مشاوره دربازاریابی وفروش رمزموفقیت مدیران عصر دیجیتال”

پاورپوینت”مشاوره-دربازاریابی-وفروش-رمزموفقیت-مدیران-عصر-دیجیتال”شاوره بازاریابی چیست؟

بازاریابی فروش

در مورد بازاریابی چه میدانید

در سال های اخیر مشاوره بازاریابی همراه با رفع بسیاری از انحصارها و رانت ها در ایران و ورود رقبای ریز و درشت داخلی و خارجی به میدان تولید ، تجارت و خدمات ، بازار ایران تا حد زیادی تبدیل به یک بازار رقابتی شده است و در این میدان تقریباً هیچ بازیگری تنها و بدون رقیب نیست . در این فضا ،‌توجه جدی به مشاوره بازاریابی برای تمام شرکتها یک امر ضروریست و کسانیکه در این مورد غفلت کنند بسرعت میدان را بنفع رقبا از دست خواهند داد . از آنجائیکه بازاریابی مانند بسیاری از دانش های دیگر امروز امری تخصصی شده است اتکای مدیران شرکت ها به روش های سنتی گذشته و پیروی از تجربه های قبلی کافی نیست و باید به ملاحضه عوض شدن شرایط رقابت ،‌از شیوه های جدید بازاریابی استفاده نمود .
مشاوره بازیابی کسب کار

از آنجائیکه امروزه مدیران شرکت ها نیاز به دانش ، مهارت و تخصص بازاریابی در بکار بستن این شیوه ها را بیش از گذشته احساس می کنند استفاده از خدمات یک مشاور بازاریابی کاملاً بدیهی بنظر می رسد ولی متأسفانه این روز ها هر قدر ضرورت استفاده از مشاوران بازاریابی بیشتر می شود پندارها و برداشت های نادرست از حرفه مشاوره بازاریابی نیز افزایش می یابد . برخی ، مشاوره بازاریابی را به معنی مشاوره با تیم بازاریابی شرکت و استفاده از نظرات آنها می دانند . برخی دیگر مشاور بازاریابی را در حد یک مدیر بازاریابی می دانند و فکر می کنند اگر یک مدیر بازاریابی خوب استخدام کنند در واقع یک مشاور بازاریابی هم دارند . عده ای هم فکر می کنند مشاوره بازاریابی بمعنی خواندن چند کتاب در این زمینه و شرکت در دوره های بازاریابی است . در بهترین حالت بعضی ها مشاور بازاریابی را با اساتید دانش بازاریابی اشتباه می گیرند و استفاده از توصیه های آنها را بمعنی مشاوره می دانند در حالیکه یک مشاور بازاریابی خیلی برتر و بالاتر از این موارد است .

مشاوره بازاریابی و توسعه فروش
مشاوره بازاریابی و توسعه فروش- مشاوره بازاریابی و توسعه فروش

بازاریابی اثربخش سبب می شود تا مشتریان در زمانی که شما می خواهید رفتارهایی را که شما مایل هستید از خود نشان دهند که این مستلزم تحقیقات، مطالعه، برنامه ریزی و اجرای بسیار دقیق است و این همان نقشی است که یک « مشاور بازاریابی » ایفا می نماید.

مشاوران بازاریابی فرصتهایی را در تجارت شما می بینند که ممکن است شما از دست داده یا فراموش کرده باشید. آنها همچنین می تواند از بسیاری از اشتباهاتی که کارآفرینان و صاحبان کسب و کار در هنگام بازاریابی محصولات و خدمات خود مرتکب می شوند جلوگیری کند و باعث ذخیره سرمایه های مالی ، زمانی و انسانی سازمان شما گردد .

بازاریابی موفق ، انتقال « پیام خوب » توسط « رسانه و ابزار خوب » به « مخاطب خوب » است که در قالب « زمان ، مکان و توان مناسب » منجر به موفقیت تضمینی سازمان خواهد شد.

کامیابیدربازاریابیامروزدرارزیابیدائم “خود ،رقیبومشتری” استکه با توجه به مشغله سازمان ها در حفظ وضع موجود و نگاهی به سودآوری و ثبات ، از جنس استراتژی های « تحقیق و توسعه» بوده که بررسی سازمان ها و برندهای موفق ، بیانگر این است که اجرای حرفه ای آن جز در برون سپاری و بهره گیری از کارشناسان این حرفه ، محکوم به شکست و یا سختی و انحراف مسیر است .

فازهای مشاوره دربازاریابی

*فاز اول :
فازهای مشاوره دربازاریابی

شناخت کلی سازمان ، بررسی سوابق و فعالیت های بازاریابی صورت گرفته در سازمان تاکنون ، منابع و پتانسیل ها

طراحی مدل ها و راهکارهای تحقیقات بازار و بازاریابی
انجام تحقیقات بازار ( با امکان آموزش و بهره گیری از تیم بازاریابی و فروش آن سازمان )

توصیف کلیه محصولات / خدمات ، ویژگی ها و مزیت ها
بررسی میزان تقاضا و ظرفیت ارائه خدمات و محصولات
بررسی محیط های توسعه بازار و ارائه پیشنهادات کسب سهم بازار سازمان
توصیف کلی بازار و تحلیل رفتار مصرف کنندگان / مشتریان
تحلیل رقبا

بخش بندی و تعیین هدف و جایگاه یابی
بررسی هزینه های توزیع ، خدمات پس از فروش ، مرجوعی و برگشتی ها

بررسی و تحلیل نقاط قوت و ضعف ، فرصت ها و تهدیدات* فاز دوم : تدوین استراتژی های بازاریابی و برنامه های عملیاتی
تحلیل سیاست های قیمت گذاری ، تخفیفات ، تسهیلات و تشویق ها
تدوین استراتژی های بازاریابی
تدوین برنامه های عملیاتی بازاریابی
تدوین استراتژی های تبلیغات و برند سازی
مشاوره در تشکیل کمپین تبلیغاتی
تدوین ابعاد پیام های تبلیغاتی ، محتوای پیام ، انتخاب رسانه و تعیین ملاحظات اجرا
تشریح و تدوین انواع کانال ها و شبکه توزیع و نمایندگی
طراحی ساختار بخش بازاریابی و فروش و مهندسی مجدد
طراحی روش‌ها و فرآیند‌های گردش کار بازاریابی و فروش
فرم‏ها ، آئین‏نامه فروش ، کاتالوگ ، لیست قیمت ، طرح‏های تخفیف و …
تدوین شرح شغل ها ، شرایط احراز شغل ها و شرح وظایف کلیه کارکنان بخش بازاریابی و فروش* فاز سوم : پیاده سازی و اجرا و نظارت
همکاری و نظارت بر اجرای استراتژی ها و راهکارهای تدوین شده
ارایه خدمات مشاوره در زمینه استخدام منابع انسانی مورد نیاز
نیاز سنجی آموزشی کارکنان و تیم بازاریابی
طرح ریزی و اجرای آموزش های مورد نیاز و اندازه گیری اثربخشی آموزش ها ( هزینه های آموزش های تکمیلی و حرفه ای بعهده آن سازمان و بطور مجزا از این پروژه می باشد )
تهیه و ارائه گزارشات دوره‎ای از روند فعالیت‎های بازاریابی و فروش به کارفرما

استفاده از اینترنت و فضای مجازی در اجرای پروژه بازاریابی ( با مهیا کردن بستر آن توسط سازمان )
بررسی روش های تهیه بانک های اطلاعاتی مفید و تکمیل تدریجی آن توسط بخش بازاریابی* فاز چهارم: مدیریت ارتباط با مشتری

تهیه و تدوین پرسشنامه بر اساس انتظارات مشتریان و ویژگی های محصول با اتخاذ مؤثرترین مدل و مکانیزم اخذ نظرات مشتریان
اجرای نظرسنجی ، مصاحبه و گردآوری و جمع بندی داده های مشتریان
سنجش مستمر بازار و ارائه پیشنهادات لازم در زمینه تغییر سیاست‌ها و فرایند‌های اجرایی
تحلیل داده ها و انعکاس نقطه نظرات مشتریان به صورت مستمر به کارفرما
شبکه سازی و مدیریت ارتباطات

طرح ریزی سیستم « مدیریت ارتباط با مشتری» CRM ( در صورت نیاز ارائه نرم افزار با هزینه ای جداگانه )
برقراری باشگاه مشتریان

چرا هر شرکتی نیاز به خدمات مشاوره بازاریابی دارد

مدیران عامل شرکت های ایرانی از آنجایی که باید به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد ایران همواره متفاوت بی اندیشند و از کوتاه ترین روش مسائل حوزه بازاریابی و فروش خود را حل نمایند، وقتی با مسائل متعدد در بخش برنامه ریزی بازاریابی و فروش مواجه شدند و یا در اجرای امور بازاریابی جهت رسیدن به اهداف فروش مشکلات و موانع را مشاهده کردند، افکار مختلفی به سراغشان آمد. یکی از آن ها برون سپاری واحد بازاریابی و فروش بود. یعنی تصمیم می گرفتند که وظیفه بازاریابی و فروش به شرکت دیگری واگذار کنند. این راهکار در گذشته برای شرکت های صنایع غذایی که محصولات خود را برای توزیع به شرکت های پخش می سپردند مناسب بود. اما با توجه به ریسک های موجود و درصدی که این شرکت ها بابت بازاریابی و توزیع کالا طلب می کنند، توجیه این روش بازاریابی و فروش از بین رفت.

برخی دیگر وقتی با رقابت های موجود در بازار مواجه شدند، چاره کار خود را در جذب و بکارگیری مدیران فروش شرکت های قدیمی و بزرگتر دیدند. اما این مدیران فروش با تجربه نیز با دو مشکل مواجه شدند؛ اول آنکه شرایط کاری این افراد برای شرکت های کوچک و متوسط مناسب نبود و دیگر اینکه بیشتر زمانی که این افراد در شرکت ها می گذاشتند، صرف کسب تجربه و اعتبار بیشتر برای خودشان می شد و به اندازه حقوق های بالایی که طلب می کردند، توان انجام کار مدیریتی نداشتند.

در آخرین مرحله شرکت های بزرگ وقتی با بازارهای رقابتی مواجه شدند، به اساتید دانشگاهی روی آوردند و علاوه بر برگزاری دوره های آموزش بازاریابی ، از این افراد راهکارهای بازاریابی خواستند و یا از آن ها خواستند که برنامه ریزی بازاریابی و فروش برای شرکت ها تدوین کنند و نتیجه آنکه این برنامه ها هرگز اجرایی نشدند زیرا با تفکر عملیاتی و اجرایی در بازاریابی تناقض داشتند.

اما این ها مشکلات و مسائل واحد بازاریابی و فروش را در شرکت ها مرتفع ننمودند. زیرا انتظاراتی که مدیران شرکت ها داشتند ؛

تدوین چارت سازمانی واحد فروش
پیاده سازی سیستم نیروی انسانی واحد بازاریابی و فروش (جذب صحیح ، رشد و آموزش نیروی انسانی، تدوین دستورالعمل نگهداشت نیروی انسانی و پرداخت حقوق و دستمزد، تدوین دستورالعمل توسعه نیروی انسانی)
شناسایی صحیح مشتریان و تدوین سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان CRM
شناسایی نیازها و خواسته های مشتریان
قیمت گذاری و شناسایی قیمت های بهینه محصولات و خدمات
تدوین برنامه شبکه امور نمایندگان جهت توزیع کالا و محصولات
تدوین کمپین تبلیغات علمی و اثربخش
تدوین برنامه یکپارچه جهت واحدهای تحت پوشش واحد بازاریابی و فروش (روابط عمومی و تبلیغات و فروش و امور مشتریان و …)
نظارت و کنترل بر اجرای صحیح برنامه های ارائه شده در واحد فروش

این ها همه برنامه هایی هستند که باید در واحد فروش یک شرکت پیاده شود تا برند سازمان ارتقا یابد و سهم بازار محصولات شرکت در بازار به صورت پایدار توسعه یابد. اما همه این ها توسط یک نفر و یا پرسنل اجرایی شرکت به صورت صحیح اجرایی نمی شود.
در کسب و کارهای مختلف از چه مشاوران بازاریابی (Marketing Consultant) کمک بخواهیم؟

مشاوران مشاغل کوچک Small business advisor: مشاوران بازاریابی با برنامه ریزی و ارائه مشاوره بازاریابی برای چگونگی افزایش فروش و کنترل بودجه های محدود برای کسب وکارهای کوچک مانند اسپا یا رستوران ها، و یا استارت آپ ها به آنها کمک کرده و با ارایه راهکارهایی برای استفاده بهینه از منابع موجود برای توسعه مشاغل نوپا و کوچک و حفظ مشتری مفید هستند.

مشاوران بازاریابی آنلاین (Online Marketing Consultants): مشاوران دیجیتال مارکتینگ بر توسعه تجارت های الکترونیکی و گسترش و اجرای فعالیت های بازاریابی و برندینگ اینترنتی متمرکز هستند. آنها غالبا در کلیه تاکتیک ها و تکنیک های بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ از تبلیغات کلیکی (PPC) گرفته تا بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) تخصص داشته و می دانند چگونه کاربران برند را به سمت سایت های هدف سوق دهند. از مشاغل کوچک گرفته تا شرکت های بزرگ می توانند از خدمات و مشاوره های اینگونه مشاوران در جهت پیشبرد اهداف کسب و کارشان استفاده کنند. البته گاه موضوعات تخصصی و تجربی مانند سئو نیاز به مشاور سئو حرفه ای دارد.

مشاوران رسانه های اجتماعی (Social Media Consultants): این مشاوران بازاریابی به تنظیم استراتژی های بازاریابی، تهیه محتوا و مدیریت رسانه های اجتماعی کمک می کنند؛ همه چیز از فیسبوک Facebook و اینستاگرم Instagram گرفته تا لینکدین LinkedIn و توییتر Twitter. آنها در طراحی صفحات، ثبت نام اکانت برای برندها در شبکه های اجتماعی، تهیه مطالب نوشتاری و بصری، و پست های که باعث افزایش ترافیک برای وبسایت ها و برند می شوند، کمک خواهند کرد. این نوع مشاوران بازاریابی توسط اکثر مشاغل از کسب و کارهای کوچک تا شرکت های بزرگ چند ملیتی استخدام می شوند.
بیشتر بخوانید: ۴ عادت آزاردهنده فروشندگان ناموفق

مشاورین برندسازی (Corporate Branding Consultants): هنگامی که شرکت ها می خواهند به عنوان یک برند حرفه ای در صنعت خود تعریف شوند، نیاز به یک مشاور برندسازی دارند که این کار را به صورت تخصصی برایشان انجام دهد.

مشاوران کسب مشتری (Client Acquisition Consultants): برندها برای توسعه و کسب سود به مشتریان بالقوه و بالفعل متکی هستند، بنابراین “مشاوران بازاریابی کسب مشتری” مشاورینی هستند که در مورد جذب مشتریان بیشتر و نگهداشت مشتریان فعلی تخصص دارند. این متخصصان بازاریابی که معمولاً توسط شرکت های تازه تاسیس و یا شرکت های نیازمند توسعه، آژانس های مسافرتی، هتل ها، برندهای تولیدی، وکلا،و… استخدام می شوند، می دانند که چگونه می توان مشتری جدید کسب کرد و مدت زمان تعاملات مکرر مشتری با برند را افزایش داد.

اگر شما هم می خواهید در تجارت خود موفق تر از رقبا عمل کنید، بعد از مشخص کردن اهداف مورد نظرتان، برای موفقیت نیاز به تهیه و تدوین یک برنامه ریزی استراتژیک بازاریابی با اهداف بلند و کوتاه مدت دارید. به علاوه تمرکز بر معیارهای کلیدی نظیر ترافیک وبسایت، تعامل رسانه های اجتماعی، برقراری روابط با مشتری و حفظ آنها و همچنین تمایل به گسترش کسب و کارتان در آینده، همه از مواردی هستند که نیاز شما را به یک مشاور بازاریابی نشان می دهند.

حال که با ویژگی های یک مشاور حرفه ای در زمینه بازاریابی آشنا شدید، قبل از استخدام یکی از آنها، شرایط خود را سنجیده و ببینید به چه نوع مشاور بازاریابی و برندینگ نیاز دارید؛ سپس در جستجوی فرد یا شرکتی باشید که در آن زمینه تجربه و مهارت کافی داشته و بتواند اهداف کسب وکار شما را برآورده سازد.

برای اطمینان از توانایی های فرد یا شرکت منتخب خود، می توانید مطالب موجود در وبلاگ آنها را مطالعه کنید و از آنها درخواست ارسال رزومه کارهای انجام شده برای سایر کسب وکارها را بخواهید، تا بتوانید راحت تر بهترین مشاور بازاریابی را برای برند خود انتخاب کنید.
مشاور بازاریابی کیست و چه کمکی به ما می کند؟
ویژگی های مشاور بازاریابی

• مشاور بازاریابی فردی است از تجربه کافی برخوردار باشد و در حوزه های مختلف بازاریابی، جمع کردن کمپین های بازاریابی و تبلیغات برای شرکت های بزرگ و کوچک فعالیت کند و به مشتریان و مراجعین خود برای بهره برداری مثبت از بودجه شان کمک کند و اجرا با کمترین و محدودترین بودجه و همچنین بودجه های بسیار بزرگ و گسترده را شاهد بوده باشد .

• تفاوت بین بازاریاب استخدامی در یک شرکت و یک مشاور بازاریابی تنوع نوع فعالیت این دو فرد است.

• یک مشاور به طور هم زمان در چندین شرکت مختلف مانند شرکت های عرضه کننده انواع طلا و جواهر لوکس تا شرکت های ارائه کننده نرم افزارهای پیشرفته کارمی کنند . افراد مشغول فعالیت در یک آژانس بازاریابی و تبلیغات مشغول به فعالیت است هم چنین تنوع شغلی و کاری را هم داشته باشد. اما به طور مستقیم کار کردن با هر یک از این شرکت ها موجب به دست آوردن تصویری کامل تر و دقیق تر از کل بازار آن کسب وکارها می شود.

مشاور تبلیغاتی
مشاور بازاریابی چه خصوصیاتی دارد؟

• ممکن است فردی که در یک آژانس بازاریابی و تبلیغات به فعالیت مشغول است تنوع شغلی و کاری نیزداشته باشد. اما کار کردن مستقیم با هر یک از این شرکت ها باعث می شود تصویری کامل تر و دقیق تر از کل بازار آن کسب وکارها به دست آورید.

• مشاور بازاریابی فردی حرفه ای و بامهارت است که می داند از استراتژی ها برای رشد هر کسب وکاری استفاده کند و دارا قدرت درک و تحلیل عوامل انگیزشی مصرف کنندگان است.

• برخی از مردم به اشتباه تصور می کنند که مشاوران بازاریابی ، کارها و خدمات آژانس های تبلیغاتی را به صورت مستقل و انفرادی ارائه می کننداما چنانچه پیش از این در بخش موفقیت کامل توضیح داده شده است بین آژانس های تبلیغاتی با مشاوران بازاریابی تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد. برای اینکه بدانید که چه پیامی را باید به تبلیغ بگذارید، باید سراغ آژانس تبلیغاتی روید زیرا آن ها تیم خلاقی متشکل از کارگردانان هنری، نویسنده و طراحان گرافیک هستند که قادرند به شما کمک کنند تا به ارائه پیام تبلیغاتی خود در قالب یک کمپین تبلیغاتی یا یک تبلیغ تلویزیونی نو جدید بپردازید.

دانلود فایل

 

Loading

digital-marketer.ir
دیجیتال مارکتر

درباره digital-marketer.ir

عاشق یادگیری در حوزه بازاریابی دنیای دیجیتال با سابقه 11 سال فعالیت اینترنتی , سئو , تولید محتوا و فروش هزاران محصول در فضای وب فارسی و هزاران عبارت در صفحه اول گوگل متخصص در فروش انفجاری محصولات فروشگاه های اینترنتی.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها